Trwałość malowania proszkowego

Trwałość malowania proszkowego

 

Malowanie proszkowe jest stosowane w obróbce różnego typu przedmiotów i powierzchni. Pozwala na ich całkowite pokrycie warstwą farby, która stworzy solidną i wytrzymałą powłokę. Malowanie proszkowe nie tylko pozwala na estetyczne wykończenie, ale jest również sposobem na stworzenie specjalnych powłok ochronnych. W tym celu stosuje się mieszanki żywic i pigmentów, a także uszlachetniających dodatków. 

Malowanie proszkowe – najważniejsze zalety

 

Do największych zalet malowania proszkowego zalicza się jego trwałość. Odpowiednio nanoszona warstwa proszku pozwala stworzyć powłokę malarską odporną na oddziaływania mechaniczne – draśnięcia, uderzenia, tarcie. Jest też odporna na wpływ wilgoci i rozwój procesów korozji, co pozwala stosować malowanie proszkowe w obróbce elewacji budynków. Świetnie też znosi długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne i zmienne temperatury. 

Długa żywotność to kolejna istotna zaleta. Dotyczy nie tylko praktycznych aspektów zastosowania malowania proszkowe, ale również estetycznych. Pomalowanie powierzchnie przez długi czas zachowują swój oryginalny odcień i atrakcyjny wygląd. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków konserwacji, mogą pozostać niezmienione przez wiele kolejnych lat. 

Różnorodność dostępnych barw i odcieni, a także form wykończeń, i efektów, to również istotna zaleta. Malowanie proszkowe pozwala stworzyć powierzchnie połyskliwe i gładkie, jak również matowe i posiadające teksturę. Zastosowanie tej metody pozwala uzyskać w pełni zamierzony efekt, zgodnie z indywidualnymi preferencjami i gustem. 

Ważna jest też skuteczność i wydajność malowania proszkowego, które pozwala na pokrycie powierzchni w 100 procentach, w sposób szybki i sprawny. Pozwala także na ograniczenie strat w farbie wykorzystanej w czasie malowania. Proszek, który nie przylgnął do obrabianej powierzchni, może zostać łatwo odzyskany i użyty ponownie. 

Ponadto jest to metoda uniwersalna. Pozwala na pokrycie niemal każdego typu powierzchni i nie wymaga stosowania dodatkowych pokładów. Można ją stosować także w obróbce elementów drobnych, o skomplikowanym kształcie lub wyposażonych w elementy odstające, wgłębienia, rowki. 

Malowanie proszkowe dla celów praktycznych

 

Metoda malowania proszkowego jest stosowana nie tylko w celu stworzenia powłoki wielokolorowej, ale również przezroczystej, bezbarwnej. Dzięki temu nadaje się do wykorzystania jako forma nie tyle dekoracji, co konserwacji malowanej powierzchni. Dzięki zastosowaniu malowania proszkowego, powłoka będzie chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi, oddziaływaniem chemikaliów i wpływem wilgoci. 

Znajdziemy także specjalne odmiany ochronnych powłok proszkowych, na przykład absorbujące światło (fotoluminescencyjne), powłoki metalowe lub powłoki strukturalne. Stworzona za ich pomocą warstwa zabezpieczająca może wytrwać nawet kilka dekad, doskonale znosząc wszelkie szkodliwe oddziaływania.