Czym różni się malowanie proszkowe od malowania tradycyjnego?

Czym różni się malowanie proszkowe od malowania tradycyjnego?

Jaka jest różnica między malowaniem proszkowym a malowaniem tradycyjnym? Jakie są wady i zalety tych dwóch metod? Która sprawdzi się w jakiej sytuacji? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości, porównując dwie popularne technologie i wskazując na lepszą.

Malowanie proszkowe kontra malowanie tradycyjne

 

Malowanie proszkowe to inaczej malowanie na sucho. Ta metoda barwienia staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej możemy uzyskać wysokiej jakości powłokę, która będzie odporna na korozję bądź niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jak wskazuje nazwa, do tej techniki nie wykorzystuje się farb w płynie. Fakt ten sprawia, że możemy nie tylko liczyć na lepszą jakość, lecz także zadbać o środowisko – malowanie proszkowe ma nikły wpływ na ekosystem.

Farba przeznaczona do malowania na sucho najpierw musi zostać rozpylona w specjalnie do tego przeznaczonej komorze. Cząsteczki farby, w przeciwieństwie do metody tradycyjnej, zostają naładowane ujemnie. Pozwala to na ich przyciąganie do uziemionego elementu. Otrzymujemy jednolitą, pozbawioną skaz, zacieków czy innych uszkodzeń powłokę, którą następnie należy utwardzić w temperaturze 200 ℃. Malowanie tradycyjne natomiast polega na pokrywaniu metalowych elementów farbą płynną.

Trwałość i odporność – różnice

 

Cała konstrukcja bądź konkretny element pomalowane tradycyjnie po kilku latach będą potrzebować ponownego pokrycia powłoką farby. Z upływem czasu warstwa farby zaczyna matowieć i blednąć. Pojawiają się pęknięcia i odpryski, które nie wyglądają estetycznie. Jeśli natomiast chodzi o malowanie proszkowe, takie zjawiska są niemal całkowicie wyeliminowane.

Powłoka, która powstaje dzięki tej metodzie, jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia lub wilgoć. Elementy pokryte farbą w proszku latami zachowują swoją jakość, ich powierzchnia pozostaje gładka i równa.

Estetyka

 

Malowanie proszkowe pozwala na zachowanie nieskazitelnego wyglądu pokrytej powierzchni przez długi czas. Zabezpieczone w ten sposób elementy utrzymują błysk i odpowiedni odcień. Dzieje się to nawet w przypadku wystawienia na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Co więcej, farby w proszku również cechują się szeroką gamą kolorystyczną.

W przypadku malowania tradycyjnego po kilku latach możemy zmagać się z zaciekami, pęcherzykami bądź odpryskami.

Ekonomia i ekologia

 

Mimo że malowanie tradycyjne jest tańsze od proszkowego, w dalszej perspektywie okazuje się mniej ekonomicznym rozwiązaniem. W przypadku drugiej metody wystarczy nałożyć jedną warstwę – będzie już wystarczająco skuteczna. Co więcej, przy użyciu farby w proszku nic się nie marnuje. Drobinki farby, które nie przyczepią się do danej powierzchni, mogą zostać z powodzeniem użyte ponownie. Dodatkowo malowanie proszkowe jest w zupełności bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Cały proces nie wymaga użycia substancji szkodliwych (np. różnego rodzaju rozpuszczalników) bądź niebezpiecznych.

Lakierowanie proszkowe to metoda trwalsza, bardziej estetyczna i bardziej opłacalna. Warto zastosować ją przy malowaniu metalowych mebli, bram, ogrodzeń, balustrad czy felg.