Czy aluminium można malować proszkowo?

Czy aluminium można malować proszkowo?

 

Aluminium to materiał wytrzymały i chętnie wykorzystywany w tworzeniu różnego typu elementów, urządzeń i przedmiotów. Jest odporny na rozwój procesów korozji, co czyni go materiałem żywotnym i chętnie stosowanym w branży wnętrzarskiej, konstrukcyjnej, montażowej, budowlanej, stolarskiej i licznych innych. Malowanie elementów aluminiowych jest możliwe do samodzielnego przeprowadzenia, jednak coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tego zadania metodą proszkową. W ten powstaje jednorodna i gładka powłoka, o równomiernej powierzchni i dużym nasyceniu kolorystycznym. Poniżej przybliżamy temat proszkowego malowania aluminium oraz podpowiadamy co ma największy wpływ na sposób jego realizacji. 

Proszkowe malowanie aluminium – jak wygląda?

Malowanie proszkowe jest procesem nanoszenia elektrostatycznego proszku na wybrane powierzchnie. Proszek jest wykonany z żywicy poliestrowej lub epoksydowej, która jest elektrostatycznie naładowana i wykazuje doskonałą przyczepność. Po nałożeniu proszku, dokonuje się utrwalenia powstałej powłoki. W tym celu umieszcza się malowany przedmiot w środowisku o podwyższonej temperaturze (np. piecu), w którym proszek topi się. Powstaje w ten sposób powłoka o jednolitej grubości oraz doskonałej przyczepności. 

Malowanie proszkowe przebiega identycznie w przypadku powłok aluminiowych, które mogą być z powodzeniem wykańczane w ten sposób. W celu utwardzenia powstałej powłoki, elementy aluminiowe umieszcza się wewnątrz pieca rozgrzanego do temperatury 140-200 stopni C. 

Najważniejsze zalety malowania aluminium metodą proszkową

Powstająca na powierzchni aluminium powłoka proszkowa będzie odporna na zarysowania, ścieranie, draśnięcia oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zapewnia ona trwałe i żywotne wykończenie, które będzie utrzymywać się w stanie niezmienionym przez okres nawet kilku lat. Przez ten czas farba nie będzie się kruszyć ani blaknąć. 

Również względy estetyczne przemawiają za wyborem techniki malowania proszkowego. Pozwala na pokrycie aluminium dowolnie wybranym kolorem oraz zastosowanie dodatkowych, wybranych efektów wykończeniowych. Powierzchnia pomalowana proszkowo może być gładka i oszlifowana (metaliczne wykończenie), lub matowa i lekko chropowata. 

Malowanie proszkowe aluminium – bezpieczne i ekologiczne

Malowanie aluminium metodą proszkową jest ekologiczne, zwłaszcza jeśli porównamy ją do bardziej konwencjonalnych technik. W czasie malowania proszkowego nie stosuje się farb zawierających szkodliwe substancje lotne lub metale ciężkie, które mogłyby dostać się do gleby lub okolicznych zbiorników wodnych. Nie powstają szkodliwe opary, które zagrażałyby osobie przeprowadzającej proces malowania lub środowisku naturalnemu. Każda lakiernia proszkowa jest pod tym względem kontrolowana, a w czasie jej tworzenia konieczne jest przestrzeganie przepisów BHP związanych m.in. z zastosowanymi systemami wentylacji i filtracji oraz zarządzeniem odpadami. 

Jak przygotować powierzchnie aluminiowe do malowania proszkowego?

Przed przystąpieniem do malowania proszkowego należy oczyścić aluminium – usunąć z niego wszelkie pyłki, osady, tłuste plamy, zaschnięte zanieczyszczenia. Im bardziej oczyszczona będzie powierzchnia, tym lepsze będą efekty malowania, a powstała powłoka będzie mocniej trzymać się podłoża. Jeśli dana powierzchnia była już wcześniej malowana, cały proces należy rozpocząć od usunięcia starej warstwy farby.