Rodzaje regałów magazynowych. Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Rodzaje regałów magazynowych. Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

 

Regały to podstawowy element wyposażenia magazynów. Pozwalają na bezpieczne i stabilne składowanie wszystkich przechowywanych towarów i surowców. Wśród dostępnych znajdziemy wiele wariantów regałów, dostosowanych do potrzeb różnego typu asortymentu i przestrzeni. W naszym krótkim wprowadzeniu dokonujemy przeglądu najczęściej stosowanych systemów regałów magazynowych – wskazujemy na ich mocne strony, funkcje oraz specjalistyczne przeznaczenie. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrany system regałów może poprawić wydajność pracy w danej placówce, a tym samym przełożyć się na generowany dochód. 

Regały magazynowe i ich różne warianty

 

Regały ramowe to jedne z najczęściej stosowanych. W ich konstrukcji obecny jest segmentowy układ ramowy, na który składają się słupy nośne, belki poprzeczne i łączenia. Regały ramowe wykonuje się z różnych grup materiałów, szczególnie stopów stali nierdzewnej. Są łatwe w aranżacji, montażu i demontażu, a ich zastosowanie jest uniwersalne. Często posiadają możliwość regulowanie wysokości poszczególnych półek. 

Regały magazynowe paletowe wykorzystuje się do przechowywania artykułów i surowców paletowanych. Nazywane są często regałami bezpółkowymi oraz wysokiego składowania. W ich konstrukcji znajdują się poprzeczki nośne (trawersy), pozwalające na stabilne przechowywanie asortymentu. Wykorzystuje się je przede wszystkim w magazynach wielkopowierzchniowych oraz tych, w których znaczna część asortymentu jest zapakowana na paletach. 

Regały półkowe to standardowe rozwiązania, wykorzystywane w wielu magazynach, także tych obsługujących sklepy wielkopowierzchniowe, firmy usługowe lub produkcyjne. Służą do składowania przedmiotów o niedużych gabarytach.

Regały wspornikowe są przeznaczone do zastosowania wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich specyficzna konstrukcja obejmuje pojedyncze słupy i mocowane do nich poziome wsporniki. W ten sposób nadają się świetnie do przechowywania asortymentu o podłużnym kształcie – rur, prętów, listew, desek. 

Regały dynamiczne – funkcje i dostępne rodzaje

 

Oprócz regałów statycznych, znajdziemy także warianty ruchome, nazywane po prostu regałami dynamicznymi lub przesuwnymi. W ich konstrukcji wykorzystuje się elementy jezdne, pozwalające na swobodne i bezpieczne przesuwanie regału lub składowanego na nim asortymentu. 

Regały przepływowe to warianty dedykowane dla specjalistycznych magazynów – spożywczych, medycznych, farmaceutycznych, tekstylnych. Dzięki zastosowaniu modułów rolkowych, przechowywane na nich ładunki będą natychmiast się przemieszczać, po ich pobraniu. 

Regały wjezdne to systemy pozwalające na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu ogranicza się obszar przeznaczony na drogi transportowe. Nadają się do zastosowania szczególnie w magazynach, w których przechowuje się jednorodną grupę ładunków przez dość krótki czas. 

Regały przesuwne są natomiast dedykowane do zastosowania w magazynach o zróżnicowanym asortymencie. Ułatwiają dostęp do wszystkich składowanych towarów i surowców, przy ograniczonym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej.