Rodzaje laserów do cięcia blachy

Rodzaje laserów do cięcia blachy

 

Wybór odpowiedniego lasera powinien być przemyślany i dokładnie zaplanowany. Należy porównać moc różnych dostępnych urządzeń oraz dopasować je do zamierzonego sposobu wykorzystania. Wśród dostępnych znajdują się różne wersje maszyn przemysłowych, stworzonych w celu sprawnego przecinania i obróbki materiałów. Każda z nich może okazać się wyborem trafionym, który pomoże nam szybko i bezpiecznie uporać się z danym arkuszem blachy lub innym materiałem. Poniżej wskazujemy na najważniejsze kryteria użytkowe, które warto mieć w pamięci w czasie przeglądania dostępnych laserów do cięcia blachy. 

Najważniejsze kryteria wyboru lasera do cięcia blachy

Z perspektywy użytkownika do najważniejszych spraw należy moc, z jaką laser będzie pracował oraz jej dopasowanie do zamierzonego sposobu wykorzystania. Im wyższa jest moc urządzenia, tym szybciej i skuteczniej będzie wykonywać powierzone mu zadania oraz tym grubsze warstwy blachy będzie rozcinać. Moc lasera warto dobierać względem indywidualnych potrzeb produkcyjnych. 

Stopień automatyzacji oraz używane oprogramowanie to kolejna ważna sprawa. Warto zwrócić uwagę w jakim stopniu praca danego lasera została zautomatyzowana oraz jakie funkcje i możliwości sterowania laserem oferuje oprogramowanie. Najbardziej zaawansowane systemy pozwalają na duży stopień regulacji, przy zachowaniu łatwej i intuicyjnej obsługi. 

Jakość wykonywanych cięć również jest ważna i dlatego warto zwrócić uwagę na przykładowe próbki i wyroby stworzone przy użyciu danego lasera. Należy przyjrzeć się precyzji wykonania, zwrócić uwagę na ich czystość, stopień wykończenia krawędzi. Dobrej jakości laser powinien gwarantować wysoką jakość cięcia bez ryzyka powstania odkształceń lub innych deformacji materiału. 

Choć może się wydawać sprawą drugorzędną, to jednak wielkość stołu roboczego jest również ważnym kryterium zakupowym i użytkowym. Należy dopasować ją do rozmiaru arkuszy blachy, jakie zamierzamy ciąć i dobrać odpowiednio wyposażony laser. Im więcej miejsca na blacie, tym większa swoboda manipulowania blachą i laserem w czasie obróbki. 

Jaki typ lasera do blachy wybrać?

Wśród dostępnych laserów do cięcia blachy wymienić można urządzenia CO2, włóknowe i azotowe. Każdy z nich ma swoje unikatowe zalety i ograniczenia, których świadomość pomoże w wyborze właściwego zestawu. Do najpopularniejszych należą lasery gazowe CO2, powszechnie stosowane do przecinania blachy, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Są tanie w eksploatacji, jednocześnie oferując wysoką jakość pracy. 

Lasery włóknowe wykorzystują fale optyczne o wyjątkowo małej średnicy, co pozwala na wysoce efektywne i skuteczne cięcie stali nierdzewnej, aluminium i innych metali nieżelaznych. Odznaczają się dużą prędkością cięcia, wydajnością i precyzją. 

Lasery azotowe to odmiana laserów gazowych wykorzystująca azot jako ośrodek czynny. Mogą być stosowane w cięciu stali nierdzewnej, węglowej, aluminium, miedzi, mosiądzu lub tytanu, a także materiałów niemetalowych. Gwarantują wysoką jakość cięcia, bez wywoływania odkształceń lub uszkodzeń materiału.