Czym można ciąć blachę?

Czym można ciąć blachę?

 

Cięcie blachy to zadanie wymagające precyzji i wprawy, a przede wszystkim – dostępu do odpowiednich narzędzi. Za ich pomocą możesz podzielić arkusze blachy na fragmenty o dowolnym kształcie i rozmiarze. W tym artykule skupiamy się na urządzeniach stosowanych do obróbki blachy – podpowiadamy jakie możliwości oferują swoim użytkownikom oraz jak wygląda ich zastosowanie w teorii i praktyce. 

Nożyce do cięcia blachy – efektywne i bezpieczne cięcie

 

Do rozcinania arkuszy blachy możemy wykorzystać różne rodzaje narzędzi i elektronarzędzi. Niektóre obsługiwane są całkowicie manualnie i nie wymagają dodatkowego źródła zasilania. Znajdziemy także narzędzia zasilane akumulatorowo lub sieciowo, a niekiedy nawet spalinowe. 

Do realizacji najprostszych zadań, nie tylko profesjonalnych, ale także amatorskich, powinny wystarczyć zwykłe nożyce do blachy. Na sklepowych półkach znajdziemy nożyce dedykowane do cięcia blach trapezowych, blachodachówki, a także urządzenia uniwersalne. Zdecydowaną zaletą wyboru nożyc do cięcia blachy jest ich prosta obsługa, nie wymagająca ani doświadczenia w pracy z narzędziami manualnymi, ani wprawy w obróbce blachy. Ponadto są tanie i łatwo dostępne. 

Do minusów nożyc manualnych zaliczyć należy niską wydajność pracy oraz konieczność użycia własnej siły jako formy napędu. Warto jednak podkreślić, że urządzenia manualne pozwalają na precyzyjne cięcie blachy i w pełni kontrolowaną pracę. 

Nożyce warto wybierać do obróbki cienkich fragmentów blachy oraz do pracy z niewielką ilością fragmentów. Świetnie też sprawdzają się w obróbce miejsc trudno dostępnych oraz w tworzeniu arkuszy o nietypowym kształcie. 

Elektronarzędzia do cięcia blachy

 

Do bardziej wydajnych narzędzi do cięcia blachy należą nożyce akumulatorowe. Akumulator, będący ich siłą napędową, gwarantuje większą wydajność pracy oraz większą siłę cięcia. Jeśli więc zależy nam na rozcięciu arkusza blachy na wiele mniejszych fragmentów, nożyce akumulatorowe będą lepszym wyborem. Sprawdzają się także w obróbce blachy grubszej, z którą nie poradzilibyśmy sobie przy użyciu urządzeń manualnych. 

Nożyce akumulatorowe nadają się zwłaszcza do rozcinania blachy wzdłuż linii prostych lub w wzdłuż niewielkich zakrzywień. Gorzej natomiast poradzą sobie z obróbką krawędzi bardziej skomplikowanych. 

Do minusów należy fakt, że są to urządzenia droższe oraz wymagające większej wprawy w czasie obróbki blachy. Ponadto nie nadają się do tworzenia arkuszy o skomplikowanych kształtach. Mimo to, nożyce akumulatorowe są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w przydomowych warsztatach jak i w użytku profesjonalnym. 

Wybór narzędzi do cięcia blachy

 

Niezależnie od ostatecznego wyboru, na który się zdecydujemy, w czasie zakupów warto zwrócić uwagę na jakość ostrzy w każdym przeglądanym urządzeniu. Mają one największy wpływ na efektywność wykonywanej pracy, jej precyzję oraz przebieg. Najlepszym wyborem będzie stal twarda, odporna na tępienie oraz korozję. Ważną sprawą jest też długość dźwigni (w urządzeniach manualnych) oraz pojemność akumulatora (w urządzeniach elektrycznych).