Na czym polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe, zamiennie nazywane lakierowaniem proszkowym bądź malowaniem na sucho, oznacza pokrycie metalowej powierzchni warstwą specjalnej farby. Ma ona przyczepić się do podłoża, stopić i utwardzić podczas procesu ogrzewania. Na czym polega ta metoda? Który z jej elementów jest najważniejszy? Dowiesz się z tego artykułu!

Nowoczesna metoda nakładania farby – na czym polega?

 

Lakierowanie proszkowe polega w głównej mierze na aplikowaniu pistoletem natryskowym naelektryzowanej farby proszkowej. Można to zrobić za pomocą dwóch technik:

  1. Pierwsza z nich, nazywana potocznie „koroną” to natrysk elektrostatyczny.
  2. Druga to technika natrysku elektrokinetycznego, zwanego „tribo”.

Ta nowoczesna metoda nakładania farby umożliwia nałożenie jednej warstwy farby o grubości od 60 do 120 mikronów, co odpowiada trzem warstwom farby tradycyjnej. Pozwala to na sprawne jednorazowe pomalowanie powierzchni z pokryciem wszelkich niedoskonałości. Powierzchnia z farbą jest gładka, nie ma zacieków i żadnych pęknięć.

Malowanie proszkowe dotyczy powierzchni stalowych, żeliwnych, aluminiowych, ocynkowanych i nieocynkowanych.

Co więcej, metoda ta jest w zupełności ekologiczna, a produkt pokryty tego typu farbą może zachować swoją jakość na lata. Bez żadnych zacieków, utraty połysku czy innych uszkodzeń. Wystarczy tylko jedna warstwa.

Jak przygotować podłoże pod farbę?

 

Jeśli chcemy, żeby farba zachowała wieloletnią trwałość, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania. Od tego, jak dobrze je oczyścimy, zarówno mechanicznie, jak i chemicznie, zależy jak długo farba będzie spełniała swoją rolę i estetycznie się prezentowała – bez pęknięć czy śladów korozji.

Aby dobrze przygotować powierzchnię, należy skorzystać z odpowiedniej komory. W niej produkt oczyszczany jest z wszelkich zanieczyszczeń, po czym następuje odtłuszczanie i płukanie. W ten sposób przygotowany i wysuszony element gotowy jest do pokrycia farbą natryskową.

Warto pamiętać o doborze odpowiedniej farby. Na przykład, te wykonane na bazie żywicy epoksydowej przeznaczone się do malowania produktów, których będziemy używać wewnątrz pomieszczeń, gdyż pod wpływem promieniowania UV żywica ulega zniszczeniu. Do użytku na zewnątrz polecana jest żywica poliestrowa bądź akrylowa.

Malowanie proszkowe – proces

 

Kiedy już dokładnie oczyścimy podłoże, można rozpocząć malowanie. Malowanie proszkowe odbywa się bez użycia wody. Wystarczy rozpylić proszek z farbą za pomocą specjalnego pistoletu. Pokryje on równomiernie powierzchnię grubą warstwą pigmentu. Dzięki temu, że podczas topnienia cząstki farby łączą się ze sobą nawzajem, otrzymujemy warstwę, która jest odporna na wszelkie uszkodzenia.

Całość wymaga ogrzewania dla uzyskania oczekiwanego rezultatu. Dany produkt powinien suszyć się w piecu w temperaturze 140-200 przez ok. 20 minut. W trakcie tego procesu produkt zyskuje odpowiednie właściwości. Temperatura nie może być niższa, gdyż wtedy warstwa farby może niedostatecznie się utwardzić.