Ocynk czy malowanie proszkowe?
Wśród popularnych metod zabezpieczania powierzchni wymienić można malowanie proszkowe oraz nanoszenie ochronnej warstwy ocynku. Oba rozwiązania niosą z sobą pewne korzyści, które przemawiają za ich wyborem. Oba też obarczone są wadami, które warto mieć na uwadze w czasie poszukiwania najlepszego rozwiązania. W naszym artykule zestawiamy z sobą obie metody obróbki i podpowiadamy, którą z ich warto zastosować, by uzyskać zamierzony efekt.
Cynkowanie – przede wszystkim ochrona przed rdzą
W obróbce elementów metalowych najważniejsze jest ich zabezpieczenie przed druzgocącym wpływem wilgoci i rozwojem procesów korozji. W tym celu stosuje się różne metody cynkowania, pozwalające na stworzenie ochronnej warstwy otaczającej całą powierzchnię. Cynkowanie realizowane jest w wysokich temperaturach i – w zależności od konkretnej metody – mówimy o cynkowaniu ogniowym, galwanicznym lub innym.
Cynkowanie pozwala na obróbkę elementów o różnym kształcie i rozmiarze, jednak przede wszystkim drobnicowych. Im większa i lepiej wyposażona jest dana ocynkowania, tym większe elementy będzie w stanie poddać zabezpieczeniu. Najbardziej wydajne firmy mogą poddać obróbce elementy karoserii samochodowej, fragmenty konstrukcji.
Stworzona w ten sposób powłoka może mieć różną grubość, a jej trwałość ocenia się nawet na 50 lat. Nie ma przy tym potrzeby regularnej konserwacji lub dodatkowego zabezpieczania. Powłoka ocynku nie jest co prawda jednolita, mogą występować w niej zgrubienia i wypukłości, jednak jest skuteczną ochroną przed oddziaływaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Malowanie proszkowe – kompleksowa ochrona i optymalne wykończenie
Malowanie proszkowe jest metodą o uniwersalnym zastosowaniu, którą można wykorzystać w obróbce elementów metalowych, a także wykonanych z innych tworzyw i materiałów. W każdym wypadku malowanie proszkowe pozwala stworzyć jednolitą warstwę ochronną, pozbawioną wypukłości i wklęsłości. Nawet elementy o skomplikowanym kształcie i porowatej powierzchni zostaną pomalowanie w sposób całkowicie równomierny, nie zaburzający ich bryły.
Przeprowadzenie malowania proszkowego jest też sposobem na dekorację wybranych elementów, których powłoka ochronna może prezentować dowolnie wybrane odcienie, także te niekonwencjonalne. Tym samym może być stosowana w obróbce elementów i przedmiotów o funkcji dekoracyjnej.
Nie sposób też przemilczeć faktu, że malowanie proszkowe zabezpiecza dany element przed szerszym spektrum szkodliwych oddziaływań. Nie tylko przed niszczącym wpływem wilgoci i uszkodzeń mechanicznych, ale również oddziaływaniem chemikaliów, promieniowaniem słonecznym.
Podsumowując warto podkreślić, że ocynkowanie jest skuteczną metodą tworzenia osłony, jednak o ograniczonym polu oddziaływania, którą można wykorzystać przede wszystkim w obróbce elementów metalowych. Malowanie proszkowe jest natomiast bardziej wydajne i uniwersalne, może zostać wykorzystane w realizacji rozmaitych projektów konstrukcyjnych jak i artystycznych.