Jak przygotować powierzchnię do lakierowania?

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania?

Powierzchnia, która ma być pomalowana, powinna być czysta i odpowiednio przyczepna, co wpłynie na pozytywny efekt końcowy całego procesu. Dlatego właśnie tak ważne jest staranne przygotowanie jej do lakierowania proszkowego. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych kroków, które należy wykonać zanim umieścisz detal w kabinie w zasięgu pistoletu do aplikacji.

Malowanie proszkowe – rewolucyjna metoda lakierowania

 

Lakierowanie proszkowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na malowanie różnego rodzaju elementów. Polega ono na nanoszeniu na powierzchnię proszku polimerowego, a następnie utwardzaniu go w wysokiej temperaturze. Cały proces zaczyna się jednak od odpowiedniego przygotowania detalu poddawanego obróbce.

Przygotowanie detalu do malowania proszkowego

 

Czyszczenie

 

Pierwszym krokiem w przygotowaniu powierzchni do malowania jest dokładne jej oczyszczenie. Detal musi być wolny od brudu, kurzu, tłuszczu, oleju i innych zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem na dokładne oczyszczenie go jest użycie specjalnych środków czyszczących, takich jak rozpuszczalniki lub środki chemiczne. W przypadku malowania proszkowego, powierzchnia musi być dodatkowo odtłuszczona za pomocą specjalnych preparatów.

Usuwanie rdzy

 

Kolejnym krokiem jest usunięcie rdzy i innych zanieczyszczeń powierzchni, które mogą wpłynąć na jakość wykonania zadania. Malowanie proszkowe nie zamaskuje rdzy, a nierówności będą dobrze widoczne, co pogorszy estetykę całego wykonania. W celu usunięcia ognisk korozji, należy użyć specjalnych narzędzi, takich jak szlifierki, wiertła lub piaskarki (w zależności od skali problemu i metod stosowanych w danym zakładzie).

Odtłuszczanie

 

Kolejnym krokiem jest dokładne odtłuszczenie powierzchni. Można to zrobić mechanicznie lub chemicznie, używając odpowiednich środków zwalczających tłuszcz.

Zabezpieczenie

 

Ostatnim krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni przed korozją i uszkodzeniami. W przypadku malowania proszkowego, powierzchnia jest zabezpieczana za pomocą naniesienia proszku na powierzchnię, a następnie utwardzenia go w rozgrzanym piecu. Powstaje naprawdę solidna i estetyczna warstwa końcowa.

Warto pamiętać, że malowanie proszkowe ma wiele zalet. Po pierwsze jest to metoda, która umożliwia uzyskanie bardzo trwałego i estetycznego efektu. Dzięki temu, powierzchnia pomalowana w ten sposób jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, promieniowania UV, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Można z powodzeniem zastosować ją do bardzo skomplikowanych kształtów i elementów, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych metod malowania.

Jednak, aby osiągnąć wszystkie te korzyści konieczne jest poprawne, staranne przygotowanie nawierzchni poprzez wymienione wyżej czynności – czyszczenie, szlifowanie. Odtłuszczanie, usuwanie rdzy oraz zabezpieczanie.

Ważnym aspektem przygotowania powierzchni do malowania jest również dobór odpowiednich narzędzi i materiałów. W przypadku malowania proszkowego, należy wykorzystać specjalistyczne urządzenia do nanoszenia proszku (pistolet), wysokogatunkowe farby oraz piec do utwardzania.